''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


Modernizacja i wyposażenie budynku na potrzeby utworzenia pracowni ginących zawodów (Mrzygłód)


<<< powrót do listy

TYTUŁ OPERACJI: "Modernizacja i wyposażenie budynku na potrzeby utworzenia pracowni ginących zawodów"

NAZWA BENEFICJENTA: Lokalna Grupa Działania Dolina Sanu

Lokalizacja operacji: Mrzygłód 820, 38-500 Sanok, powiat sanocki

WARTOŚĆ DOFNANSOWANIA: 199 964,00 zł.

Operacja polegała na zagospodarowaniu budynku użyteczności publicznej w Mrzygłodzie, zlokalizowanym bezpośrednio przy zabytkowym Rynku na pracownię ginących zawodów, w tym przede wszystkim garncarstwa, ceramiki i wikliniarstwa. Budynek użyteczności publicznej (o powierzchni użytkowej 63m2, parterowy ze strychem), położonego na działce nr 820 w Mrzygłodzie, będący własnością Gminy Sanok, a użyczony Lokalnej Grupie Działania Dolina Sanu na podstawie umowy użyczenia był w złym stanie technicznym - nieogrzewany, bez dostępu do bieżącej wody i kanalizacji i bez dostępu do elektryczności. Atrakcyjna lokalizacja, dotąd nieużytkowanego budynku przy zabytkowym Rynku w Mrzygłodzie-miejscowości do lat 50 XX wieku słynącej z wyrobu przedmiotów glinianych i wikliny stanowiły potencjał do utworzenia pracowni ginących zawodów. Wielowiekowa tradycja garncarska Mrzygłodu została ocalona od zupełnego zapomnienia, a obszar zdegradowany społecznie (starzenie społeczności, mała aktywność zawodowa) dostał szansę rozwoju. Dzieci i młodzież mogą zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, zainspirować nim, a w przyszłości kultywować te cenne tradycje.

Celem nadania funkcji kulturalnych i turystycznych obiektowi zaplanowano zakup wyposażenia: 2 koła garncarskie, piec do wypalania ceramiki i gliny elektryczny, stół, ławy i regały. Zakupione meble oddają charakter dawnego wyposażenia pracowni garncarskich.

Zgodnie z zamysłem Wnioskodawcy w pracowni odbywać się będą pokazy ginących zawodów m.in. sztuki wyrabiania garnków, kursy, i inne warsztaty. Już postarał się oto, aby obok prac inwestycyjnych wdrożyć działania miękkie. W budynku prowadzone są zajęcia w ramach nowego projektu dofinansowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego pt. "Historie gliną malowane".

Oprócz warsztatów garncarskich, jednym z zadań zaplanowanych w ramach projektu było przygotowanie i nieodpłatne udostępnienie osobom zainteresowanym wartościowych materiałów o charakterze edukacyjnym. Bazą e-publikacji są informacje ściśle związane z Mrzygłodem, dlatego jest ona także doskonałą promocją tradycji i kultury regionu. Młode pokolenie dnia dzisiejszego, często nazywane pokoleniem cyfrowym, niejako wymusza w procesie nauki stosowanie nowoczesnych technologii edukacyjnych. Komputeryzacja, multimedia i technologie sieciowe, tworząc wirtualną przestrzeń, spełniają coraz ważniejszą rolę w życiu człowieka. Dlatego też, tak ważne jest aby umiejętnie i rozważnie łączyć technikę z tradycją pamiętając jednak, że technologiczne rozwiązania nie zastąpią osobistego doświadczania i eksploracji świata.



<<< powrót do listy