''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Fotogalerie



Wielkie brawa dla uczestników kursu projektowania permakulturowego.

Cieszymy się, że mogliśmy być organizatorem tej formy edukacji dorosłych. Szczególnie efekty pracy w grupach warsztatowych, która stanowiła jednocześnie praktyczne podsumowanie zdobytej wiedzy pozytywnie nas wszystkich zaskoczyły. Dziękujemy Pani Marta Pisarek i mamy nadzieję na kolejne spotkanie w Bieszczadach!

Tym samym zakończyliśmy cykl 3 kursów realizowanych w ramach projektu pt. "Rozwój Bieszczadzkiego UL'a - Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego".

Projekt realizuje Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy (Lider zadania) w partnerstwie z naszą Lokalną Grupą Działania "Zielone Bieszczady" (Partner zadania) w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030, edycja 2020.

Więcej inforjacji:
Zdjęcia



Od teorii, poprzez projektowanie, do pierwszej realizacji

Od teorii, poprzez projektowanie, do pierwszej realizacji. Widać zaangażowanych uczestników kursu projektowania permakulturowego pod czujnym okiem Pani dr M. Pisarek. Pierwsze efekty już wkrótce...

Więcej informacji:
Zdjęcia



Kursu Projektowania Permakulturowego

Pracowita niedziela dla uczestników kursu projektowania permakulturowego. Poznaliśmy tajniki kompostowania, wykonania ziemi z liści oraz prowadzenia uprawy permakulturowej na balach słomy. Wybraliśmy się na działkę, na której już w niedalekiej przyszłości powstanie ogród permakulturowy. Naszym zadaniem była ocena siedliska co do warunków klimatyczno-glebowych, składu gatunkowego roślin, nasłonecznienia i innych parametrów niezbędnych do opracowania szczegółowego projektu zawierającego różnorodne formy właściwe dla permakultury. Już nie możemy się doczekać kolejnych zajęć z Panią dr Marta Pisarek.

Więcej informacji:
FOTORELACJA



Maksimum kontemplacji, minimum akcji

"Maksimum kontemplacji, minimum akcji" - w Orelcu trwają właśnie pierwsze zajęcia w ramach kursu projektowania permakulturowego realizowanego we współpracy z Bieszczadzkim Uniwersytetem Ludowym. Ideę nastawienia na obserwację, wykorzystania posiadanych zasobów, samowystarczalności i wtórnego wykorzystania surowców, przy jednoczesnej kreatywność, realizacji marzeń w zgodzie z naturą przedstawia uczestnikom Pani dr Marta Pisarek.

Więcej informacji:
FOTORELACJA





Więcej informacji:
FOTORELACJA





Więcej informacji:
FOTORELACJA





Więcej informacji:
FOTORELACJA



Ziołowa niedziela w Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego w Moczarach

W niedzielę uczestnicy kursu "Zioła w kuchni, na stole i w domowej apteczce" mieli okazję poznać zasady przechowywania i suszenia ziół, przygotowywania przetworów spożywczych na bazie ziół oraz wysłuchać wstępu do aspektów formalno-prawnych skupu, produkcji i dystrybucji przetworów ziołowych, które będą zgłębiać na kolejnych zajęciach z Panem Michałem Przepiórą (Księga HACCP). Dzień był bardzo upalny, więc zbawiennym i zdrowym orzeźwieniem okazała się lemoniada i koktajle ziołowe, uczestnicy kursu przygotowali także naleśniki z kwiatem czarnego bzu.

Nie zabrakło czasu by zwiedzić budynek Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego w Moczarach pod opieką właściciela - Pana Mirosława Krupy, odwiedzić Bieszczadzki Ogród i plantację borówki oraz sad, gdzie największą ciekawostką okazała się jagoda kamczacka, której mogli także skosztować.

Już wkrótce kolejne aktualności w ramach projektu Rozwój Bieszczadzkiego UL'a - Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego, realizowanego w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030, edycja 2020.

FOTORELACJA



Pierwsza relacja z zajęć z kursu "Zioła w kuchni, na stole i w domowej apteczce"

W ubiegłą sobotę w Orelcu miały miejsce pierwsze zajęcia w ramach kursu "Zioła w kuchni, na stole i w domowej apteczce". Było to możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach projektu pt. Rozwój Bieszczadzkiego UL'a - Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego, który to realizuje stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy (Lider zadania) w partnerstwie z naszą Lokalną Grupą Działania "Zielone Bieszczady" (Partner zadania) w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030, edycja 2020.

Tematykę: Zielarstwo. Specyfika i znaczenie gospodarcze roślin zielarskich oraz Biblioteka zielarza – przedstawiła Pani Agata Chmura. Spacer na łąkę w celu pozyskania surowców do przygotowania żywych octów stanowił miły i pożyteczny przerywnik.

Jako partner projektu odpowiedzialni jesteśmy jeszcze za realizację dwóch innych kursów projektowania permakulturowego oraz - Smaki Bieszczadów (kuchnia dworska, kuchnia chłopska, kuchnia kresowa, kuchnia żydowska, turystyka kulinarna województwa podkarpackiego i obszarów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego). Wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką zapraszamy do śledzenia informacji na naszej www i fb oraz kontaktu z nami.

FOTORELACJA